sobota, 3 sierpnia 2013

Trzy miasta (3)

Przypomnijmy sobie to i owo.
Któryś już raz jesteśmy kolonią w Starym Sączu, jakby w naszym Jeruzalem nowym. Obecność świętości jest tutaj odczuwalna w kamieniach, starym klasztorze, mieście, otaczających górach... wspomnieniach. Nie tylko naszych.


Te słowa padły z tego ołtarza, na zdjęciach.
Siódma pielgrzymka Jana Pawła II po Polsce w 1999 roku jest dla nas wyjątkowa z wielu powodów. W 1999 zaczęliśmy naszą parafialno-szkolną przygodę z koloniami CARITAS, w Krasnobrodzie. W 1999 papież spędził dwa dni w pustelni kamedulskiej nad Wigrami, w której byliśmy całą wspólnotą nauczycieli i pracowników szkoły Rzeczpospolitej Norwidowskiej w sierpniu ubiegłego roku. 
W 1999 roku papież odwiedził naszą diecezję i cmentarz bohaterów z 1920 w Radzyminie. Przed katedrą św. Floriana na Pradze wypowiedział słowa o Cyprianie Norwidzie - "Witaj, umiłowana ziemio mazowiecka, ze swoją bogatą tradycją religijną i ze swoją chwalebną historią... Na tej ziemi urodził się nasz wielki poeta epoki romantyzmu, Cyprian Norwid, poeta i myśliciel, który często w swoich utworach wspomina ze wzruszeniem dzieciństwo i lata młodzieńcze spędzone w tych stronach."

Słowa papieża uwieczniliśmy na tablicach przed naszymi kościołami w Strachówce i Sulejowie. Także na objazdowej wystawie, którą przygotowało nasze stowarzyszenie "RzN" z okazji 130 rocznicy śmierci Poety.

W Starym Sączu urodził się ks. prof. Józef Tischner, kawaler najwyższego polskiego odznaczenia, orderu Orła Białego. Józef Tischner zmarł tuż przed naszymi koloniami w pobliskim Rytrze (Rok Jubileuszowy 2000). Na ścianie świetlicy wisiała jego fotografia. Przejeżdżaliśmy wtedy przez Łopuszną, gdzie jest pochowany, widzieliśmy jego świeży grób, przez szybę autokaru.

Tischner był autorem "Etyki Solidarności". Jego "Historię filozofii po góralsku" czytaliśmy na niejednej kolonii i katechezie w szkole RzN. Stary Sącz organizuje co roku Dni Tischnerowskie.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz